Navigace: Rozcestník

Jak si vybrat ten správný centrální vysavač ?

Víte, že počet značek centrálních vysavačů v ČR už přesáhl číslo 10 a neustále narůstá? Centrální vysavače se vyrábí na celém světě v různé kvalitě a pro laika není jednoduché si vybrat. Navíc v dnešním uspěchaném světě nemá nikdo z nás čas porovnávat různé značky mezi sebou do nejmenších detailů.

Na co bychom si tedy především měli při výběru centrálního vysavače dát pozor?

1. Výrobce

Kvalitu výrobce většinou bezpečně prokáží získané certifikáty jakosti ISO 9001 a ISO 14001. Získání těchto certifikátů není jednoduchou záležitostí a je podmíněno kontrolou všech fází výroby. Tato permanentní kontrola se jistě promítne nejen do kvality výrobků ale také do poprodejního servisu.

Výrobců, kterým se  podařilo získat tyto certifikáty jakosti není na trhu mnoho výběr vhodného agregátu se nám tak velice usnadní.

TUV

2. Použitý materiál – kov nebo plast?

U kvalitních výrobků průmyslové kvality najdete minimální množství plastu. Centrální vysavač je nepřenosný a proto by neměl být důvod nahrazovat kvalitní ocel plastovými výlisky náchylnými k různým deformacím a prasklinám. Nízké výrobní ceně plastových agregátů přesto podléhá stále více světových výrobců

spaccato

3. Použitý způsob filtrace

Vedle motoru nejdůležitější část centrálního vysavače. Filtrace odděluje od vysávaného vzduch největší nečistoty a chrání turbínu před poškozením. Co výrobce to jiný způsob filtrace. A každý výrobce samozřejmě chválí jen ten svůj způsob filtrování.

Komu tedy můžeme věřit a komu ne? Zkusme se zamyslet sami, použít selský rozum a podívat se jaký typ filtrace používají průmyslové vysavače, které se používají v továrnách, v hotelech a kancelářských budovách. V provozech s extrémním zatížením.

Téměř vždy se jedná o cyklonovou separaci doplněnou o pevný středový  filtr třídy Hepa.

Proč by tento průmyslový typ filtrace nemohli používat také centrální vysavače pro domácnosti? Výrobní náklady centrálního vysavače vybaveného tímto typem filtrace jistě nepatří k nejnižším. Ale i přesto vedle značky Aertecnica existuje celá řada dalších výrobců, kteří tento osvědčený způsob filtrace používají a nevydali se cestou látkových filtrů, které je nutné prát v pračce nebo se dokonce prezentují jako „samočistící“ a zůstávají napořád součástí centrálního vysavače.

Pokud by tyto látkové „ samočistící “ filtry byly tak bezproblémové, jak uvádějí prodejci, jistě by si našly své uplatnění i v náročném komerčním a průmyslovém sektoru.

Opak je pravdou!

Více o výhodách cyklónové filtrace s pevným středovým filtrem najdete na stránkách : http://www.aertecnica.cz/system-filtrace.html

 

4. Výkon motoru

Zapomeňte na marketingový trik dovozců, kteří se v parametrových tabulkách předhánějí ve výši AirWattového výkonu. Jedná se o účelově vypočítaný součin podtlaku v kPa, průtoku m3/s  a další konstanty, který Vám mnoho neřekne o skutečném výkonu centrálního vysavače.

engine

Vás jako zákazníka by měli síše zajímat následující hodnoty :

HLUČNOST – Kvalitní agregáty se dnes pohybují pod hranicí 60dB

SACÍ SÍLA – to je to co opravdu cítíme při samotném vysávání. Jedná se o sílu, kterou se hubice doslova přilepí na podlahu

TAH – pokud se už nečistoty dostanou do hadice, je nutné  aby co nejrychleji odlétly  až k centrální jednotce a neštěrkali nám stále někde v hadici či potrubním rozvodu.